Mens Club Results

Competition Results : to link to Master Scoreboard for a complete list of results Click Here

Club Championship Round 1&2 - Overall Sat / Sun 11th Aug & Sat / Sun 18th Aug

Gross Scores: 1st Brendan Fowler 156, Brian Brangan 161, Gerry Pollard 162, Joe Higgins 163, Michal Rajski 175, Alan Forde 176

Net Scores: 1st:Brendan Fowler & Alan Forde Net 142, 3rd. Gerry Dunne, Joe Higgins Net 143, 5th Michal Rajski Net 144

Midweek Competition Q Mon/Tue/Wed/Thur 15th Aug 2019

Winner: Tony Daly 40 pts (18) 2nd: Patrick Delaney 38 pts (18) 3rd Ned Farrell 38 pts (20)

Midweek Competition Q Mon/Tue/Wed/Thur 8th Aug 2019

Winner: Stephen McMahon 42 pts (19) 2nd: Brendan McNulty 39 pts (12) 3rd Martin Delaney 39 pts (20)

Lady Captains Prize to the Gents- GOY Sat / Sun 4th Aug 2019

Overall Winner: Dave Byrne

Class 1: Winner: Joe Higgins 39 pts (10) 2nd: Gerry Pollard 39 pts (5) 3rd: Esmond Butler 39 pts (11)

Class 2: Winner: Paul Stobie 45pts (16) 2nd: David Rooney 41 pts (19) 3rd: Donie Hassett 38 pts (16)

Class 3: Winner: Dave Byrne 43 pts (20) 2nd: Ned Farrell 43 pts (22) 3rd: Les Smith 40 pts (22)

Midweek Competition Q Mon/Tue/Wed/Thur 1st Aug 2019

Winner: Sean Mulcahy 46 pts (27) 2nd: Greg Oman 40 pts (17) 3rd John Stephens 39 pts (22)

July Monthly Medal 28th July 2019

1st Larry Byrne (16) Net 67, 2nd Michael Scullion (16) Net 67 CB, 3rd Colm McGuinness (7) Net 68.

V Par Sat 27th July 2019

Class 1 Winner: Brian Hand(10) +4

Class 2 Winner: William Dempsey (18) +8

Class 3 Winner: Martin Delaney (22) +7

Seniors Qualifier Thur 25th July 2019

Winner: Edward Moran 39 (19), 2nd Des Rooney 37 (22), 3rd Liam Chaney 36 (22)

Midweek Competition Q Mon/Tue/Wed 24th July 2019

Winner: Peter Cahill 39 pts (19) 2nd: Paul Doyle 35 pts (23) 3rd Greg Oman 34 pts (16)

Thur / Sat / Sun 21st July 2019 - Q

Class 1: Winner: Gerry Pollard 44 pts (6) 2nd: Joe Higgins 44 pts (11) 3rd: Neil Byrne 43 pts (9)

Class 2: Winner: Vivian O’Reilly 41pts (19) 2nd: Michael Scullion 40 pts (16) 3rd: Mervyn Jones 38 pts (18)

Class 3: Winner: Gary Hennessy 42 pts (20) 2nd: Dylan Thompson 42 pts (21) 3rd: Edward Moran 41 pts (20)

Midweek Competition Q Mon/Tue/Wed /Thur 18th July 2019

Winner: Derek Harte 47 pts (25) 2nd: Gerry Dunne 40 pts (27) 3rd Tony Daly 39 pts (18)

Thur / Sat / Sun 14th July 2019 - Q

Class 1: Winner: Shane O’Brien 40 pts (6) 2nd: Joe Higgins 40 pts (12) 3rd: Brian Higgins 38 pts (11)

Class 2: Winner: Michael Barry 42pts (17) 2nd: Dermot Keenan 40 pts (16) 3rd: Vivian O’Reilly 40 pts (19)

Class 3: Winner: Carl Brophy 39 pts (20) 2nd: Joe Delahunty39 pts (29) 3rd: Mick Hughes 37 pts (20)

Midweek Competition Q Mon/Tue/Wed /Thur 11th July 2019

Winner: Derek Cooke 40 pts (27) 2nd: Brendan McNulty 38 pts (12) 3rd Greg Oman 37 pts (16)

Sunday Stableford Q 7th July 2019

Class 1: Winner Brian Brangan 44 pts (7), 2nd Paul Clancy 39 pts(15), 3rd Brendan McNulty 38 pts (12)

Class 2: Winner Maurice Murphy 40 pts (18), 2nd Stephen Duff 39 pts (19), 3rd Pawel Rusak 38 pts(19)

Class 3 : Winner Mick Hughes 42 pts(21), 2nd Tommy McKittrick 36 pts (22), 3rd Brian Baitson 35 pts (24)

Captains Day Sat. 6th July 2019

Overall: Winner: Michael Smith 40 pts(21), 2nd Stephen McMahon 40 pts (21) CB, 3rd Dermot Keenan 39pts (16)

Class 1: Winner: Pat Sullivan 38pts (13),2nd Esmond Butler 35(11), 3rd Edward McFadden 33 pts (11)

Class 2: Winner: Greg Oman 39pts (17),2nd Stephen Cullen 37(17), 3rd Brian Johnson 35 pts (17)

Class 3: Winner: Les Smith 39pts (22),2nd Gary Hennessy 35(20), 3rd Santiago Munoz 34 pts (20)

Ex Captains Winner: Colm McGuinness

Lowest Gross: Gerry Pollard

Captains Prize to the 5 day members Thur 4th July

Winner: William Phelan 39 pts (30)

Midweek Competition Q Mon/Tue/Wed 3rd July 2019

Winner: Edward Valente 36 pts (25) 2nd: Brian Donohoe 35 pts (20)

Thur / Sat / Sun 30th June 2019 - Q

Class 1: Winner: Kevin O’Brien 45 pts (10) 2nd: Gerry Pollard 40 pts (6) 3rd: Joe Higgins 39 pts (12)

Class 2: Winner: Paul Clancey 42pts (16) 2nd: Derek Carmody 37 pts (18) 3rd: David Rooney 36 pts (19)

Class 3: Winner: Trevor Towell 39 pts (26) 2nd: Michael Maguire 38 pts (20) 3rd: Gary Hennessy 37 pts (20)

Midweek Competition Q Mon/Tue/Wed/Thur 27th June 2019

Winner: Brendan McNulty 40 pts (13) 2nd: Edward Valente 35 pts (25)

Sunday Stableford Q Sun 23rd June 2019

Class 1 Winner: Jason Carson 41 pts (12); Class 2 Winner: Donie Hassett 36 pts (17) Class 3 Winner: Sean Walsh 40 pts (21)

June Monthly Medal Q Sat 22nd June 2019

Winner: John Kenny Net 70 (85 - 15), 2nd: Michael Maguire Net 70 (91 - 21) CB 3rd: George Lynch Net 71 (91 - 20)

Midweek Competition Q Mon/Tue/Wed 19th June 2019

Winner: Derek Cooke 38 pts (27) 2nd: Kenneth McGill 37 pts (15)

Seniors Qualifier Q Thur 20th June 2019

Winner: Martin Delaney 42 pts (23), 2nd: John Satell 39 pts (17) 3rd: Andy Hodgson 38 pts (17)

Thur / Sat / Sun 16th June 2019 - Q

Class 1: Winner: Greg Dowling 39 pts (13) 2nd: Jason Cunningham 40 pts (12) 3rd: Joe Higgins 39 pts (12)

Class 2: Winner: John Hickey 38pts (17) 2nd: Donie Hassett 37 pts (17) 3rd: Michael Rajski 35 pts (17)

Class 3: Winner: Alan Brant 35 pts (20) 2nd: Billy McClean 34 pts (20) 3rd: Patrick Daly 34 pts (28)

Mon to Thur 13th June 2019 - Q

Class 1 Winner: Raymond Wheatley 39 pts (15)

Class 2 Winner: Kenneth McGill 41 pts (16)

Class 3 Winner: Sean Mulcahy 43 pts (29)

Thur / Sat / Sun 9th June 2019 - Q

Class 1: Winner: Jason Carson 39 pts (12) 2nd: Alan Farrell 39 pts (14) 3rd: Martin Kenna 37 pts (12)

Class 2: Winner: JJ Mulvihill 44pts (17) 2nd: Thomas O’Rourke 38 pts (17) 3rd: Michael Rajski 38 pts (17)

Class 3: Winner: David Rooney 38 pts (20) 2nd: Gareth Long 38 pts (21) 3rd: Les Smith 38 pts (21)

Mon / Thur 6th June 2019 - Q

Winner: Raymond Doolan 38 pts (19) 2nd Brian Donohue 36 pts (20) 3rd David Owen 35 pts (22)

Thur / Sat / Sun 2nd June 2019 - Q

Class 1: Winner: Pat Sullivan 42 pts (14) 2nd: Martin Kenna 40 pts (13) 3rd: Paul Byrne 40 pts (15)

Class 2: Winner: Raymond Wheatley 40pts (16) 2nd: Paul Clancy 39 pts (16) 3rd: Maurice Hannigan 37 pts (17)

Class 3: Winner: Des Dunleavy 41 pts (22) 2nd: Denis Shevlin 38 pts (20) 3rd: Sean Walsh 38 pts (21)

Mon / Thur 30th May 2019 - Q

Winner: Pat Barker 38 pts (14) 2nd Michael Bourke 36 pts (28) 3rd Philip Dunne (23) 36

Sun 26th May Monthly Medal - Q

Winner: Brendan McNulty (13) Net 69 CB 2nd Noel O’Rourke (15) Net 69 CB 3rd Enda Farrell (17) Net 70

Sat 25th May 2019 - V Par - Q

Winner: Fintan Price +5 (18) 2nd Michael Barry +4 pts (17) 3rd Ned Farrell (21) +3

Thur 23rd May 2019 - Seniors Qualifier

Winner: William Dempsey 40 pts (18) 2nd John Barry 39 pts (19) 3rd Joe Coughlan (21) 39

Mon 20th May 2019 - Q

Winner: Denis Shevlin 37 pts (20) 2nd Brian Donohue 34 pts (20) 3rd David Owen (21) 33

Thur / Sat / Sun 19th May 2019 - Q

Class 1: Winner: Padraig Reid 41 pts (14) 2nd: Alan Farrell 40 pts (14) 3rd: Aiden Hand 39 pts (14)

Class 2: Winner: Noel Kennedy 42pts (16) 2nd: Michael Rajski 40 pts (17) 3rd: Dave Byrne 39 pts (19)

Class 3: Winner: Gavin Curren 38 pts (28) 2nd: Trevor Towell 36 pts (26) 3rd: Derek CVooke 36 pts (26)

Mon / Thur 16th May 2019 - Q

Winner: Trevor Russell 41 pts (17) 2nd John Barry 40 pts (19) 3rd William Phelan (31) 39

Sat / Sun 12th May 2019 - Committee Cup Qualifying

Class 1: Winner: Brian Hand 41 pts (10) 2nd: Shane O’Brien 38 pts (5) 3rd: Joe Higgins 37 pts (12)

Class 2: Winner: Paul Byrne 39pts (15) 2nd: David Rooney 38 pts (20) 3rd: George Higgins 37 pts (20)

Class 3: Winner: Ned Farrell 39 pts (22) 2nd: Paul Doyle 34 pts (24) 3rd: Paul Lyons 32 pts (23)

Thur / Sat / Sun 6th May 2019 - Weekly Competition Qualifying

Class 1: Winner: Declan Keogh 41 pts (10) 2nd: Shane O’Brien 40 pts (6) 3rd: Martin Kenna 38 pts (13)

Class 2: Winner: Eamonn Daly 40 pts (19) 2nd: Michael Rajski 39 pts (18) 3rd: Michael Scullion 39 pts (16)

Class 3: Winner: Michael Dillon 39 pts (23) 2nd: Ned Farrell 36 pts (22) 3rd: Michael Hanratty 33 pts (20)

Mon / Thur 2nd May 2019

Winner: Sean Mulcahy 37 pts (29) CB 2nd Trevor Russell 37 pts (17) CB

Sun 28th April - Fourball Better Ball

Winners: Philip Bolger & Mark Bolger 47 pts 2nd: Paul Clancy & Brendan McNulty 46 pts (CB) 3rd: Tommy McKitterick & Brendan McNulty 46pts (CB)

April Monthly Medal Sat 27th April 2019 - GOY

Winner: Esmond Butler Net 73 (83 Gross - 10) 2nd: Fintan Price Net 78 (96 - 18) 3rd: Eddie Kealy Net 79 (97 - 18)

Thur 25th April 2019 Seniors Qualifier

Winner: Patrick Delaney 37 pts (18) 2nd Edward McFadden 35 pts (10), 3rd John Sattell 35 pts (17) )

Thur / Sat / Sun 21st April 2019 - Weekly Competition Qualifying

Class 1: Winner: Jason Carson 41 pts (12) 2nd: Joe Higgins 40 pts (12) 3rd: Gary Rickard 39 pts (14)

Class 2: Winner: Pat Lawler 41 pts (19) 2nd: Derek Carmody 37 pts (17) 3rd: Fintan Price 37 pts (18)

Class 3: Winner: Santiago Munoz 39 pts (20) 2nd: Derek Harte 39 pts (25) 3rd: Paul Lyons 37 pts (23)

Mon / Thur 18th April 2019

Winner: Jesse Northcutt 40 pts (12) 2nd William Phelan 36 pts (31)

Thur / Sat / Sun 14th April 2019 - Weekly Competition Qualifying

Class 1: Winner: Richard Bell 38 pts (14) 2nd: Joe Higgins 37 pts (12) 3rd: Martin Kenna 35 pts (12)

Class 2: Winner: Thomas O’Rourke 37 pts (16) 2nd: Dermot Keenan 36 pts (16) 3rd: Fintan Price 36 pts (18)

Class 3: Winner: Tommy McKitterick 38 pts (23) 2nd: Dylan Thompson 35 pts (21) 3rd: Des Dunleavy 34 pts (22)

Mon / Thur 11th April 2019

Winner: Trevor Russell 41 pts (19) 2nd Derek Harte 37 pts (25)

Thur / Sat / Sun 7th April 2019 - Weekly Competition Qualifying

Class 1: Winner: Joe Higgins 41 pts (13) 2nd: Jason Carson 40 pts (13) 3rd: Brian Hand 39 pts (10)

Class 2: Winner: Stephen Cullen 38 pts (19) 2nd: Eamonn Daly 38 pts (19) 3rd: David Rooney 37 pts (19)

Class 3: Winner: Raymond Doolan 43 pts (20) 2nd: Mick Hughes 37 pts (20) 3rd: Stephen McMahon 37 pts (20)

Mon / Thur 4th April 2019

Winner: Trevor Russell 38 pts (19) 2nd Greg Oman 36 pts (16)

Thur / Sat / Sun 31st March 2019 - Weekly Competition NQ

Class 1: Winner: Joe Higgins 44 pts (13) 2nd: Kevin O’Brien 43 pts (9) 3rd: Gary Hickey 41 pts (15)

Class 2: Winner: Michael Haupt 44 pts (19) 2nd: John Hickey 43 pts (17) 3rd: Gary Hennessy 42 pts (19)

Class 3: Winner: Martin Delaney 42 pts (23) 2nd: Geotge Higgins 39 pts (20) 3rd: Stephen McMahon 38 pts (20)

Mon / Thur 28th March 2019

Winner: Brendan McNulty 41 pts (13)

Thur / Sat / Sun 24th March 2019 - Weekly Competition NQ

Class 1: Winner: Brendan McNulty 42 pts (13) 2nd: Richard Bell 41 pts (14) 3rd: Gerry Pollard 37 pts (5)

Class 2: Winner: Fintan Price 42 pts (18) 2nd: John Hickey 41 pts (17) 3rd: Vivian O’Reilly 38 pts (19)

Class 3: Winner: Edward Valente 39 pts (25) 2nd: Philip O’Reilly 38 pts (23) 3rd: Michael Ryan 38 pts (22)

Mon / Thur 21st March 2019

Winner: Jesse Northcutt 37 pts (12)

Thur / Sat / Sun 17th March 2019 - Weekly Competition NQ

Class 1: Winner: Joe Higgins 42 pts (13) 2nd: Esmond Butler 35 pts (10) 3rd: Gary Rickard 35 pts (14)

Class 2: Winner: Eamonn Daly 36 pts (19) 2nd: John Hickey 34 pts (17) 3rd: Andy Hodgson 33 pts (16)

Class 3: Winner: Michal Rajski 41 pts (20) 2nd: Michael Ryan 35 pts (22) 3rd: Martin Hanratty 35 pts (20)

Mon / Thur 14th March 2019

Winner: Tommy McKittrick 36 pts (23)

Thur / Sat / Sun 10th March 2019 - Weekly Competition NQ

Class 1: Winner: Gary Hickey 38 pts (15) 2nd: Mick Burke 36 pts (15) 3rd: Kevin O’Brien 36 pts (9)

Class 2: Winner: Andy Hodgson 34 pts (16) 2nd: Eamonn Daly 32 pts (19) 3rd: Thomas O’Rourke 31 pts (16)

Class 3: Winner: Philip Dunne 36 pts (22) 2nd: Eamonn Mountaine 34 pts (23) 3rd: Mick Hughes 33 pts (20)

Mon / Thur 7th March 2019

Winner: Trevor Russell 33 pts (19)

Thur / Sat / Sun 3rd March 2019 - Weekly Competition NQ

Class 1: Winner: Jimmy Martin 41 pts (11) 2nd: Mark Bolger 41 pts (14) 3rd: Kenneth McGill 40 pts (15)

Class 2: Winner: Michael Scullion 38 pts (16) 2nd: Ciaran Flanagan 37 pts (17) 3rd: JJ Mulvihill 37 pts (17)

Class 3: Winner: Mick Hughes 37 pts (20) 2nd: Tommy McKitterick 32 pts (23) 3rd: Tonmy Crowley 32 pts (22)

Mon / Thur 28th Feb

Winner: Patrick Delaney 40 pts (18)

Congrats to the winners of the Winter League 2019:

Team Competition: Leicester - Richard Bell & JJ Mulvihill with 506 Points

Single Competition: Michael Razski with 265 points

For Full Results Page Click Here

Thur / Sat / Sun 24th Feb 2019 - Winter League Wk 9 - Final Round

Class 1: Winner: Frank Murray 41 pts (13) 2nd: Paul Byrne 40 pts (15) 3rd: Raymond Wheatly 40 pts (15)

Class 2: Winner: Maurice Murphy 41 pts (19) 2nd: edward Moran 40 pts (19) 3rd: Ken Bradshaw 40 pts (19)

Class 3: Winner: Michael Rajski 45 pts (20) 2nd: Paul Lyons 43 pts (23) 3rd: Eamon Mountaine 42 pts (23)

Mon / Thur 14th Feb

Winner: Liam Chaney 37 pts (21)

Thur / Sat / Sun 17th Feb 2019 - Winter League Wk 8

Class 1: Winner: John Kenny 41 pts (14) 2nd: Paul Skelton 39 pts (14) 3rd: Brian Hand 39 pts (10)

Class 2: Winner: Vincent Gaul 40 pts (16) 2nd: JJ Mulvihill 40 pts (17) 3rd: Pat Lawlor 40 pts (19)

Class 3: Winner: George Higgins 39 pts (20) 2nd: Mick Rajski 38 pts (20) 3rd: Eamon Mountaine 37 pts (23)

Mon / Thur 14th Feb

Winner: Jesse Northcutt 36 pts (12)

Thur / Sat / Sun 10th Feb 2019 - Winter League Wk 7

Class 1: Winner: Alan Farrell 45 pts (14) 2nd: Raymond Wheatley 42 pts (15) 3rd: Paul Clancy 37 pts (15)

Class 2: Winner: Vivien O’Reilly 38 pts (19) 2nd: JJ Mulvihill 38 pts (17) 3rd: Thomas O’Rourke 38 pts (16)

Class 3: Winner: Trevor Towell 37 pts (26) 2nd: Mick Hughes 36 pts (20) 3rd: Michael Ryan 36 pts (22)

Mon / Thur 7th Feb 2019

Winner: Martin Delaney 36 Pts (23)

Thur / Sat / Sun 3rd Feb 2019 - Winter League Wk 6

Class 1: Winner: Gary Hickey 38 pts (15) 2nd: Gerry Pollard 37 pts (5) 3rd: Colm McCann 37 pts (12)

Class 2: Winner: Andy Hodgson 37 pts (16) 2nd: Thomas O’Rourke 34 pts (16) 3rd: Eddie Kealy 33 pts (18)

Class 3: Winner: Martin Hanratty 36 pts (20) 2nd: Michael Rajski 33 pts (20) 3rd: Michael Maguire 32 pts (20)

Thur / Sat / Sun 27th Jan 2019 - Winter League Wk 5

Class 1: Winner: Justin Feeney 41 pts (15) 2nd: Paul Byrne 38 pts (15) 3rd: Paul Skelton 36 pts (14)

Class 2: Winner: Michael Scullion 36 pts (16) 2nd: Stephen Duff 36 pts (19) 3rd: Pat Lawlor 35 pts (19)

Class 3: Winner: Patrick Daly 36 pts (28) 2nd: Michael Smith 35 pts (20) 3rd: Sean Walsh 34 pts (21)

Thur / Sat / Sun 20th Jan 2019 - Winter League Wk 4

Class 1: Winner: Paul Byrne 41 pts (15) 2nd: Esmond Butler 39 pts (10) 3rd: Shane O’Brien 39 pts (6)

Class 2: Winner: Thomas O’Rourke 39 pts (16) 2nd: Michael Scullion 38 pts (16) 3rd: John Hickey 38 pts (17)

Class 3: Winner: Santiago Munoz 43 pts (20) 2nd: SeanWalsh 39 pts (21) 3rd: George Lynch 38 pts (20)

Thur / Sat / Sun 13th Jan 2019 - Winter League Wk 3

Class 1: Winner: Brian Hand 41 pts (10) 2nd: Justin Feeney 38 pts (15) 3rd: Gerry Pollard 38 pts (5)

Class 2: Winner: Dave Byrne 40 pts (19) 2nd: Michael Scullion 37 pts (16) 3rd: Andy Hodgson 37 pts (16)

Class 3: Winner: Michael Rajski 40 pts (20) 2nd: Sean Mulcahy 35 pts (28) 3rd: Tommy McKitterick 34 pts (23)

Mon / Thur 10th Jan 2019

Winner: Jesse Northcutt(12) 39 Pts; 2nd Ken Bradshaw (19) 37 Pts.

Thur / Sat / Sun 6th Jan 2019 - Winter League Wk 2

Class 1: Winner: Bolger, Mark 45 pts (14) 2nd: Forde, Brian 42 pts (10) 3rd: Hickey, Gary 42 pts (15)

Class 2: Winner: Hodgson, Andy 40 pts (16) 2nd: Hickey, John 40 pts (17) 3rd: Daly, Tony 39 pts (17)

Class 3: Winner: Lyons, Paul 43 pts (23) 2nd: Mick Hughes 39 pts (20) 3rd: Rajski, Michael 39 pts (20)

Thur / Sat / Sun 30th Dec 2018 - V-Par NQ

Class 1 Winner: Lavelle, Patrick 3 up (14) 2nd Hickey, Gary 3 up (15) 3rd Clancey, Paul 2 up (15)

Class 2 Winner: Rooney, David 6 up (19) 2nd Delaney, Patrick 3 up (18) 3rd O’Rourke, Thomas 3 up (16)

Class 3 Winner: Rajski, Michal 6 up (20) 2nd Lyons, Paul 6 up (23) 3rd McBride, 5 up (22)

Thur / Sat / Sun 23rd Dec 2018 - V-Par NQ

Class 1 Winner: McNulty, Brendan 5 up (13) 2nd Bell, Richard 2 up (14) 3rd Skelton, Paul 2 up (14)

Class 2 Winner: O'Rourke, Thomas 3 up (16) 2nd Moran, Edward 2 up (19) 3rd Johnson, Brian 2 up (16)

Class 3 Winner: Doolan, Raymond 3 up (20) 2nd O'Reilly, Philip 3 up (23) 3rd Lyons, Paul All Sq. (23)

Thur / Sat / Sun 16th Dec 2018 - NQ

Class 1 Winner Colm McCann 47 Pts; 2nd Gary Hickey 40 Pts ; 3rd Brendan McNulty 39 Pts

Class 2 Winner David Rooney 41 Pts; 2nd Donie Hassett 39 Pts; 3rd Paul Moran 38 Pts

Class 3 Winner Michal Ryan 40 Pts; 2nd Santiago Munoz 39 Pts; 3rd Tommy McKitterick 38 Pts

Gents Mon-Thurs 13th Dec 2018 - NQ

Winner: Denis Shevlin 38 Pts.

Thur / Sat / Sun 9th Dec 2018 - NQ

Class 1 Winner Raymond Wheatly 39 Pts; 2nd Brendan McNulty 37 Pts; 3rd Gary Hickey 36 Pts

Class 2 Winner JJ Mulvihill 41 Pts; 2nd William Dempsey 34 Pts; 3rd John Griffen 34 Pts

Class 3 Winner Michal Rajski 38 Pts; 2nd Paul Lyons 38 Pts; 3rd Michael Ryan 36 Pts

Gents Mon-Thurs 6th Dec 2018 - NQ

Winner: John Hickey 42 Pts.

Bonanza Day Results - Sat 1st Dec 2018 - Format : Mixed Gents and Ladies 4 ball scramble

1st 56.3 Greg Oman, John Kenny, Orla McGuinness, Aideen May

2nd 59.6 Aiden Hand, Santiago Munoz, Kay Timlin, Melanie Fitzgerald

3rd Brendan Fowler, Brian Johnson, Maria Delaney, Philip Dunne

4th Donie Hassett, Mick McGuire, Chantal Arzur

5th Gerry Pollard, Ned Farrell, Kevin Rowan, Cathy Colcough

6th Tony Ridgeway, Lenny O'Donnell, Doreen Bell, Cait McAlister

Turkey Seniors Competition - Mon 26th Nov

Winner : Michael Harris Net 40 pts.

Turkey Competition Week 8 Results

Weekend Comp. Thur/Sat/Sun 25th Nov 2018 

Division 1: Winner `Paul Skelton Net 44.5 Pts; Front 9: Matt Graham Net 22 Pts; Back 9: Brendan Fowler Net 24.5 Pts;

Division 2:Winner: Gary Hickey Net 44.5 Pts; Front 9: Greg Oman Net 21.5 Pts; Back 9: JJ Mulvihill Net 22 Pts;

Division 3: Winner George Lynch Net 40 Pts; Front 9: Paddy Farrell Net 22.5 Pts; Back 9: Sean Walsh Net 24 Pts.

Mon / Thur Turkey 22nd Nov Competition

Winner: Con Martin Net 38 Pts

Turkey Competition Week 7 Results

Weekend Comp. Thur/Sat/Sun 18th Nov 2018 

Division 1: Winner `Patrick Lavelle Net 40.5 Pts; Front 9: Justin Feeney Net 21.5 Pts; Back 9: Con Martin Net 21 Pts;

Division 2: Winner: Fintan Price Net 38 Pts C/B; Front 9: Raymond Wheatley Net 23 Pts; Back 9: Donie Hassett Net 23 Pts;

Division 3: Winner Michael Ryan Net 43.5 Pts; Front 9: Kevin Rowan Net 22.5 Pts; Back 9: Martin Delaney Net 22.5 Pts.

Seniors Comp Mon / Thur 15th Nov 2018 

Winner: David Owen Net 39 Pts

Turkey Competition Week 6 Results

Weekend Comp. Thur/Sat/Sun 11th Nov 2018 

Division 1:Winner Brian Brangan Net 41 Pts;Front 9: Martin Kenna Net 20.5 Pts;Back 9: Frank Murray Net 20.5 Pts;

Division 2:Winner: Pat Sullivan Net 41.5 Pts;Front 9: Any Hodgson Net 23 Pts;Back 9: Gary Hickey Net 21 Pts;

Division 3:Winner Tony Brown Net 40.5 Pts;Front 9: Michael Smith Net 23 Pts;Back 9: Michael Hoey Net 23 Pts.

Seniors Comp Mon / Thur 8th Nov 2018 

Winner: Kenneth McGill 40.5 Pts

Turkey Comp Seniors Mon / Thur 8th Nov 2018 

1st Kenneth McGill Net 40.5 pts. 

Turkey Competition Week 5 Results

Weekend Comp. Thur/Sat/Sun 4th Nov 2018 

Division 1:Winner Esmond Butler Net 40.5 Pts;Front 9: Neil Byrne Net 22 Pts;Back 9: Mathew Kelly Net 20 Pts;

Division 2:Winner: JJ Mulvihill Net 42 Pts;Front 9: Derek Carmody Net 23 Pts;Back 9: William Dempsey Net 23 Pts;

Division 3:Winner Ken Bradshaw Net 44 Pts;Front 9: Dylan Thompson Net 20 Pts;Back 9: Eamonn Daly Net 23 Pts.

Turkey Comp Seniors Mon / Thur 1st Nov 2018 

1st John Satell Net 42.5 pts. 

Turkey Competition Week 4 Results

Weekend Comp. Thur/Sat/Sun 28th Oct 2018 

Division 1: Winner Mark Bolger Net 38.5 Pts; Front 9: Philip Bolger Net 19 Pts (Countback);Back 9: John Redmond Net 19 Pts (Countback);

Division 2:Winner: Tony Daly Net 41 Pts; Front 9: Stephen Cullen Net 21.5 Pts;Back 9: Mark Moran Net 22 Pts (Countback);

Division 3: Winner Santiago Munoz Net 46.5 Pts;Front 9: Christy McNulty Net 21 Pts; Back 9: Michael Maguire Net 23.5 Pts.

Turkey Comp Seniors Mon / Thur 25th Oct 2018 

1st Frank Cassidy Net 43 pts. 

Turkey Comp. Thur/Sat/Sun 21st Oct 2018 

Division 1: Winner Kevin O’Brien Net 42 Pts; Front 9: Noel Kennedy Net 23 Pts; Back 9: Aiden Hand Net 21.5 Pts

Division 2: Winner: Paul Byrne Net 40 Pts; Front 9: John Hickey Net 21 Pts; Back 9: Raymond Wheatly Net 20.5 Pts;

Division 3: Winner Sean Mulcahy Net 42.5 Pts; Front 9: George Higgins Net 23.5 Pts; Back 9: Joe Doolan 20.5 Pts.

Turkey Comp Seniors Mon / Thur 18th Oct 2018 

1st Greg Oman 42.5 pts. 

Turkey Comp Thur/Sat/Sun 14th Oct 2018 

Div 1: Winner Barry Harris 41.5 Pts; Front 9: Jimmy Martin 21.5 Pts;Back 9: John Redmond 20.5 Pts

Div 2 Winner: Pat Sullivan 41.5 Pts; Front 9: Vivian O’Reilly 20 Pts;Back 9: John Griffen 20 Pts

Div 3: Winner Brian Baitson 37 Pts; Front 9: Stephen Towell 19 Pts; Back 9: Tommy McKitterick 19.5 Pts.

Turkey Comp Seniors Mon / Thur 11th Oct 2018 

Competition Cancelled - Reason: Less than 10 entries.

Turkey Comp Thur/Sat/Sun 7th Oct 2018 

Div 1: Winner Greg Dowling 42 Pts; Front 9: Brendan McNulty 20 Pts;Back 9: Paul Clancy 22 Pts

Div 2 Winner: Alan Forde 39 Pts; Front 9: Michael Scullion 19 Pts;Back 9: Dave Byrne 18 Pts

Div 3: Winner Gerry Dunne 43 Pts; Front 9: Trevor Towell 21 Pts; Back 9: Brian Baitson 22 Pts.

Turkey Comp Seniors Mon / Thur 4th Oct 2018 

1st Brendan McNulty 39 pts. 

Gents Mon Thur 13th Sept 2018 - Click here for full Result

1st Greg Oman (16) 40 pts. 2nd Norman Boyle (20) 37 pts. 3rd Brendan McNulty (21) 36 pts

Gents Vice Captains Day Sat 8th September 2018 - Click here for full Result

Overall Winner: Mick Burke (15) 42 pts

Cat 1. 1st Richard Bell (14) 40 pts. 2nd Brendan Fowler (7) 39 pts 3rd Greg Dowling (12) 38 pts.

Cat 2. 1st Liam Dempsey (18) 40 pts. 2nd Alan Forde (17) 38 pts. 3rd JJ Mulvihill (18) 38 pts

Cat 3. 1st Tony Brown (21) 38 pts. 2nd Ned Farrell (34) 21 pts. 3rd Stephen Daly (20) 33 pts

Gents Thur/Sat/Sun 30 August 2018 and 1 September 2018 and 2 September 2018  - Click here for full Result

Cat 1. 1st Greg Dowling (13) 41 pts. 2nd Brian Brangan (8) 41 pts. 3rd Aiden Hand (15) 40 pts

Cat 2. 1st Paul Byrne (16) 39 pts. 2nd Paul Moran (16) 38 pts. 3rd Fintan Price (18) 36 pts

Cat 3. 1st Mick Hughes (20) 40 pts. 2nd Dylan Thompson (23) 37 pts. 3rd Patrick Daly (27) 37 pts

Gents Aug Monthly Medal Sat & Sun 26th Aug 2018 - Click here for full Result

1st: Anthony Ridgeway (17) Net 66; 2nd Karl Cowap (9) Net 68; 3rd Brendan Fowler (6) Net 68

Gents Senior Qualifier  Thur 23rd August 2018 - Click here for full Result

1st John Moffitt (22) 40 pts. 2nd George Lynch (20) 39 pts. 3rd John Hickey (17) 38 pts

Gents Mon Thur 16th August 2018 - Click here for full Result

1st Fintan Farrelly (19) 41 pts. 2nd Pat Sullivan (17) 38 pts. 3rd Brendan McNulty (13) 38 pts

Lady Captains Prize to Gents  Thur / Sat / Sun 5th August 2018 - Click here for full Result

  • Overall Winner: Padraig McAllister (25) 46 Pts.

  • Cat 1: 1st Colm McCann (12) 43 pts. 2nd Brendan Fowler (7) 39 pts. 3rd Shane O'Brien (6) 39 pts

  • Cat 2: 1st Matt Graham (16) 44 pts. 2nd Zilvinal Mackevicius (19) 42 pts. 3rd Barry Harris (16) 41 pts.

  • Cat 3: 1st Pat Lawlor (20) 44 pts. 2nd Rhys Loy (24) 39 pts. 3rd Tommy McKitterick (22) 38 pts.

Gents Mon Thur 2nd August 2018 - Click here for full Result

  • 1st William Phelan (32) 42 pts. 2nd Greg Oman (18) 38 pts. 3rd John Stephens (22) 37 pts

Gents Monthly Medal Sat / Sun 29th July 2018 - Click here for full Result

  • 1st Donie Hassett. 82-17 = 65, 2nd Mark Moran 87-16 = 69, 3rd Gerry Pollard 75-5=70

  • Note: Course Closed during Saturday round - Competition Fees for Saturday will be refunded.

Gents Senior Qualifier Thur 26th July 2018 - Click here for full Result

  • 1st Colm McMahon (25) 40 pts. 2nd Sean Mulcahy (30) 39 pts. 3rd Patrick Farrell (30) 39 pts

Gents Thur / Sat / Sun 22nd July 2018 - Click here for full Result

  • Cat 1 1st Brian Hand(9) 40 pts. 2nd Brian Forde (10) 39 pts. 3rd Brian Brangan (8) 39 pts

  • Cat 2 1st Brian Johnson(17) 41 pts. 2nd Tony Daly (18) 41 pts. 3rd Alan Brant (19) 40 pts

  • Cat 3 1st Keith Egan(20) 44 pts. 2nd Michael Smith (21) 44 pts. 3rd Stephen McBride (24) 42 pts

Gents Mon / Thur 19th July 2018 - Click here for full Result

  • 1st Frank Cassidy (25) 42 pts. 2nd David Owen (21) 40 pts. 3rd Norman Boyle (20) 38 pts

 

Gents Thur / Sat / Sun 15th July 2018 - Click Here for full Result

  • Cat 1. 1st Pat Cumiskey (11) 44 pts, 2nd Philip Bolger (15) 39 pts, 3rd Jason Carson (12) 38 pts

  • Cat 2. 1st Enda Farrell (19) 42 pts, 2nd John Griffen (19) 41 pts, 3rd Paul Byrne (16) 37 pts

  • Cat 3. 1st Rhys Loy (31) 51 pts, 2nd Carl Brophy (21) 42 pts, 3rd Tommy McKittrick 41 pts

Gents Mon / Thur 12th July 2018 - Click here for full Result

  • 1st John Hickey (17) 41 pts. 2nd Ned Farrell (21) 41 pts. 3rd Richard Bell (14) 41 pts

Gents Captains Day 7th July 2018 - Click here for full result

  • Overall 1st Eddie Kealy (19) 43 pts, 2nd Paul Skelton (14) 40 pts, 3rd Peter Kenny (13) 40 pts

  • Cat 1. 1st Colm McCann (13) 39 pts, 2nd Esmond Butler (11) 39 pts, 3rd Colm McGuinness (6) 38 pts

  • Cat 2 1st Martin Hanratty (19) 38 pts, 2nd Thomas O'Rourke (16) 34 pts, 3rd Mick Burke (16) 32 pts

  • Cat 3 1st Keith Egan (21) 40 pts, 2nd Michael McGuire (20) 38 pts, 3rd Eamonn Mountaine (23) 37 pts

  • Best Gross : Brendan Fowler

  • Longest Drive: Ned Farrell

  • Nearest the Pin: Martin Hanratty

  • Past Captains: Brendan Fowler